Popis okolí

Okolí hotelu Dachova je v Hořicích v Podkrkonoší (max do 50 km) nabízí spoustu možností aktivního využití volného času. Můžete navštívit mnoho zajímavých přírodních lokalit, historických zajímavostí, strávit dovolenou pasivně u vody nebo aktivně sportovat. Pokud by jste měli zájem, hotel je schopen zajistit program pro Váš pobyt. A to včetně průvodců, stravování, kulturních i sportovních akcí , rybářských či loveckých lístků atd.. Nastíníte-li nám Vaše požadavky , předložíme Vám v krátké době profesionálně připravený návrh Vašeho programu ke schválení. Penzion je vhodný i pro pořádání školících akcí, Těšíme se na Vaši návštěvu .
         

Hořice v Podkrkonoší

Hořicko je turisticky mimořádně přitažlivý region s bohatstvím přírodních krás, silnou kulturní tradicí, množstvím památek a muzeí. Hořice jsou pro svou sochařskou a kamenickou tradici nazývány „městem kamenné krásy“. Je zde slavná sochařská škola , jenž byla založena za Rakouska-Uherska jako první svého druhu ve střední Evropě. Díky bohatým místním zdrojům sochařsky vhodného pískovce, zde působili slavní sochaři jako např. Matyáš Braun, K. I. Diezenhofer, Karel Vik a další. Počátkem dvacátého století byla na vrchu Gotthard založena slavná hořická Galerie plastik. V sedmdesátých letech minulého století vznikla tradice sochařských sympozii pod širým nebem, díky níž je vrch Gotthard obklopen desítkami soch moderních autorů z celého světa. Další ukázky umělecké tvořivosti jsou plastiky zdobící hořická náměstí i ulice. Unikátem je především tzv. Riegrův obelisk, dále Šalounův pomník M. Jana Husa (totožný se nachází na Staroměstském náměstí v Praze), Smetanovy sady s celou řadou soch od známých umělců. Je zde také historicky cenný židovský hřbitov. Jednou ročně se zde pořádají populární závody silničních motocyklů “300 zatáček Gustava Havla“. V blízkosti se nachází známé letovisko Dachova, kde se nachází koupaliště otevřené v 20. letech 20. stol. V nedávné době se začal prosazovat nově vzniklý mikroregion podzvičinsko jehož nejvyšším bodem je vrchol Zvičina, na kterém bylo první plachtařské letiště a je to vynikající místo pro lyžování i paraglyding. V nedalekém Českém ráji najdete chráněnou krajinnou oblast ve které se nachází množství pískovcových měst, hradů, zámků a jiných zajímavých přírodních lokalit. Krkonoše lákají ideálními podmínkami pro zimní sporty, pěší turistiku, cykloturistiku atd. V neposlední řadě doporučujeme návštěvu zoologické zahrady ve Dvoře Králové jejíž součástí je ve střední Evropě ojedinělé SAFARI. Milovníkům vodních sportů potěší přehradní nádrž Rozkoš přezdívaná „Východočeské moře“.

Hrady a zámky

Ratibořice - zámek
Původní tvrz byla přestavěna na barokní letohrádek . Historické interiéry přibližují 19. a počátek 20. století. Staré Bělidlo a Ludrův mlýn a park jsou známy z románu Babička Boženy Němcové
 
Bezděz
Hrad vybudovaný Přemyslem Otakarem II na kopci Velký Bezděz v Dokeské pahorkatině . Hrad má původní opevnění, purkrabství a královský palác s kaplí . Národní památka.
 
Frýdštejn
Skalní hrad ze 14. století jehož výraznou dominantou je válcová věž . Zachovaly se i zbytky opevnění a několik místností vytesaných v pískovci .
 
Hrubý Rohovec
Zámek ze 13. století patřící mezi nejstarší stavební památky na Turnovsku. Pozdější přestavby mu daly vzhled renesančního paláce a empírového zámku .
 
Humprecht
Barokní, původně lovecký zámeček , vybudovaný v 17. století . Z věže je překrásný výhled do kraje. Uvnitř ve středním 16m vysokém sále je několikanásobná ozvěna.
 
Kost
Mohutný gotický hrad , jeden z našich nejzachovalejších , byl postaven ve 14. století na pískovcovém ostrohu v místě styku tří údolí.. Zajímavostí je Bílá věž lichoběžníkového tvaru, protože lze z jednoho místa vidět všechny rohy.
 
Kozlov
Zřícenina hradu na vysokém kopci nedaleko Lomnice nad Popelkou. Hrad vznikl v průběhu 14. století , v polovině 15. století se již uvádí jako pustý.
 
Kumburk
Zřícenina gotického hradu ze 14. století , roku 1658 na rozkaz císaře rozbořen . Je tu rozhled do širokého okolí .
 
Hrad Pecka
Je ranně gotickým hradem ze 14. století. Expozice je věnována humanistovi, cestovateli a hudebnímu skladateli Kryštofu Harantovi, popravenému na Staroměstském náměstí. Státní hrad .
 
Staré Hrady
Gotický hrad ze 14. století , později přestavěn na renesanční zámek.
 
Zámek Sychrov
Stojící na místě původní gotické tvrze, byl v letech 1690-93 přestaven do současné barokní podoby. Rozsáhlý přírodní park s exotickými dřevinami a romantickými stavbami.
 
Hrad Vranov Pantheon
Gotický hrad , postavený roku 1425 na obranu proti husitům , přímo nad obcí Malá Skála.
 
Hrad Trosky
Nejznámější hrad Českého ráje. Byl založen roku 1380 Čeňkem z Vartenberka na vrcholech čedičových vyvřelin, na kterých byly postaveny dvě věže Panna (57m) a Baba (47m).
 
Hrad Valdštejn
Zřícenina raně gotického hradu nedaleko Turnova. Nejstarší hrad Českého ráje . V 18. Století postaveny dva kamenné mosty s galerií barokních soch.
 
Zámek Hrubá Skála
Je na skalním útesu nedaleko Turnova na místě původního středověkého hradu , založeného v polovině 14. století . Veřejnosti je zpřístupněno nádvoří a vyhlídková věž.
 
Pevnost Josefov
Byla postavena za císaře Josefa II. Měla sloužit k ochraně hranic proti Prusku. Obrana josefovské pevnosti spočívala v mohutných hradbách , palebné síle dělostřelectva a rozsáhlém podzemním obranném systému. Městská památková rezervace .
 
Hrad Kunětická Hora
Významná dominanta okolí Pardubic . Expozice : rytířský sál, vstup na věž, hradní kaple sv. Kateřiny, sklepní prostory paláce hradu .
 
Hospitál Kuks
Ambiciózní projekt barokního komplexu založený F. A. Šporkem , vzniklý po objevu údajných léčivých pramenů . Bohužel se však ukázalo , že voda není ani minerální natož léčivá a proto nebyl komplex nikdy dokončen . Můžete tu vidět například barokní lékárnu , známou Alegorii soch Neřesti a cnosti od Matyáše Brauna, kostel, zahradu atd. .
 
Hrádek u Nechanic
Zámek ve stylu romantické windsorské gotiky, vznikl jako reprezentační sídlo Františka Arnošta hraběte z Harrachu . Státní zámek . Vzámeckém parku je nově vybudované golfové hřiště .
 
Zireč
Původně renesanční tvrz z konce 16. století. Po předání jezuitům v polovině 17. století byla doplněna řada plastik, z nichž některé jsou dílem Braunova spolupracovníka , místního rodáka, Jiřího Pacáka

Muzea

Okresní muzeum a galerie v Jičíně
Stálá "Vlastivědná expozice"; stálá expozice "Příroda Jičínska"; stálá expozice "Radek Pilař" ­ fotoasembláže, obrazy; nově otevřená expozice "katedrála uprostřed krajiny" v panské oratoři kostela sv. Jakuba Většího.
 
Městské muzeum v Nové Pace
Klenotnice drahých kamenů ­ expozice geologického vývoje v podkrkonoší, ukázky drahých kamenů a výrobků z nich. V podkroví budovy expozice "Spiritismus v Podkrkonoší". Suchardův dům ­ Stálá historická expozice, umění, etnografie a novopacký Betlém.
 
Městské muzeum Hořice
Sezónní výstavy, knihovna, stálá vstupní expozice "Obrázky za starých Hořic".
 
Muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana v Ostroměři
Expozice významných osobností regionu, řemeslné výroby a kultury. Stálá expozice : knihy Eduarda Štorcha, loutky Matěje Kopeckého, filmy a fotografie z natáčení Karla Zemana.
 
Muzeum a Podjizerská galerie Semily
Expozice významných osobností regionu, řemeslné výroby, kultury, doplněná betlémem a marionetami loutkařské rodiny Maiznerů.
 
Okresní muzeum Českého ráje Turnov
V Evropě ojedinělá expozice drahých kamenů, jejich zpracování a užití ve špercích. Expozice geologická a mineralogická, archeologická, historická, národopisná.
 
Krkonošské muzeum Jilemnice
Expozice historicko-etnografická, lyžařská, galerie obrazů F.Kavána. Největší kolekce pohřebních cechovních štítů v ČR, unikátní mechanický betlém .
 
Městské muzeum a galerie Lomnice nad Popelkou
Expozice etnografická, mineralogická, zoologická, stálá galerie obrazů významných malířů regionu .
 
Muzeum skla Harrachov
Muzeum sklárny Novosad a syn, unikátní sbírka skla . Možnost exkurze ve sklárně s ruční výrobou skla u sklářských pecí a s broušením skla v historické brusírně.
 
Lyžařské muzeum Harrachov
Expozice historie lyžování v Krkonoších až do dnešní doby, zaměřená na skoky na lyžích na harrachovských můstcích.

Příroda

Kozákov
Jedinečný vyhlídkový bod na jehož vrcholu stojí 48,5m vysoká rozhledna . Díky polodrahokamům sbíraným již od pozdní doby kamenné se ke Kozákovu váže řada pověstí , nálezy je světoznámý především Votrubcův lom . Je zde také lyžařský vlek .
 
Krkonošský národní park
Byl vyhlášen roku 1963. Rozlohou 36300ha se řadí mezi největší chráněná území v ČR. Nejvyšší bod je Sněžka 1602m a nejnižší bod se nachází na Jizeře u Vilémova 480m. KRNAP se rozkládá na území okresu Semily a Trutnov a zahrnuje zhruba celé Krkonoše.
 
Český ráj
Je nejstarší chráněnou krajinou oblastí v Čechách , o rozloze 92 km2 . Součástí Českého ráje jsou známá skalní města Prachovské skály , Maloskalsko, Příhrazské skály atd. , v oblasti je mnoho hradů a zámků již zmiňovaných výše .
 
Bozkovské jeskyně
Tři krápníkové jeskyně , vzniklé v dolomitickém vápenci, přístupné celoročně. Jsou pozoruhodné díky největšímu podzemnímu jezeru v Čechách a originální výzdobě stěn a stropů.
 
Les Království
­Nedaleko města Bílá Třemešná byla na začátku 20. století postavena přehrada Les Království. Tato přehrada patří k nejhezčím vodním dílům v republice a je chráněna jako technická památka.
 
Zvičina
Je nejvyšším kopcem 17 km dlouhého horského hřbetu. Patří k nejčastějším místům výletů na Královédvorsku . Bylo zde první plachtařské letiště , je to vynikající místo pro lyžování i paraglyding.
 
Adršpach
Skalní město bylo objeveno počátkem 18. století a jedním z prvních návštěvníků se stal Johann Wolfgang Goethe. Jedno z našich nejnavštěvovanějších skalních měst.

Sport

Lyžařské sporty
Kozákov- lyžařský vlek a sjezdovka TJ Chuchelna na severním svahu Kozákova, běžecký areál Lhota, upravované běžecké tratě o délce 16 km Harrachov a Špindlerův Mlýn - nejznámější lyžařská střediska v České republice, poskytující nejkvalitnější a nejkomplexnější služby, včetně nočního lyžování. Jsou zde ideální podmínky pro sjezdaře , snowboarding , běžkaře i lyžařskou turistiku všech stupňů náročnosti.Jilemnice - lyžařský vlek Na Kozinci 450m dlouhý s možností večerního lyžování Rokytnice nad Jizerou - sjezdařům zde slouží dva kompaktní a všemi službami vybavené areály Horní domky a Studenov. Horní domky - čtyřsedačková lanovka dlouhá 2200m. Sjezdové tratě doporučujeme pro zdatnější lyžaře. Studenov - dvanáct sjezdových tratí v élce 13 km, sedačková lanovka a 15 lyžařských vleků. Sjezdové tratě jsou převážně pro méně zdatné lyžaře a pro rodinné lyžování.
Benecko - upravované běžecké tratě na žalském hřebeni v délkách 2,3,5,7 a 10 km. Sjezdové tratě a 4 vleky s lehkou a střední obtížností.Horní Mísečky - jeden z největších a nejvýše položených ski areálů v České republice nabízí lyžařům velice kvalitní podmínky.
 
Bruslení:
Jičín - zimní stadion
 
Golf
: V zámeckém parku Hrádku u Nechanic se nachází 9-ti jamkové golfové hřiště.
 
Tenis
:Hořice, Tenisový klub Jičín, Tenisový klub Hradec Králové
 
Stolní tenis
:Jičín - Sportovní areál Jičín,4 stoly, půjčování pálek, míčků, občerstvení
 
Bowling a kuželky
:Jilemnice - restaurace u sportovního stadionu Jičín - Kuželna sportovního kuželkářského klubu, dráha s automatickým stavěním, instruktor, občerstvení- SPORTOVNÍ AREÁL dráhy, automatické stavění, instruktor, restaurace, pizzerie, Bowling club, 2 dráhy (1 dráha max. 8 hráčů), automatické stavění
 
Možnosti koupání
:koupaliště PARDOUBEK, DACHOVA , LUŽANY, Pecka, Velký Vřešťov - vhodný pro windsurfing, Jičín - krytý bazén s toboganem, Hradec Králové - městské lázně (vše co má být v pořádném aquaparku)
 
Fitness centra
:Jičín - Sportovní areál Jičín, prodej nápojů, doplňkové výživy- Pohybové studio Relax, ,solárium, masáže, uhličité koupele,odtučňovací pásy Hořice v Podkrkonoší ­ Fitness centrum
 
Squash
:Hradec Králové , Jičín - Hotel Paříž, 1 kurt , parkety, půjčování raket, míčků, občerstvení
 
Paraglyding
:Zvičina, Krkonoše
 
Vodní turistika
: sjíždění řek s instruktorem a zařízení zabývající se půjčováním lodí (Outdoor agency - Hradec Králové)
 
Půjčovna
Jičín - Sagita sport, půjčování raftů, pádel
 
Horolezectví
Outdoor agency - Hradec Králové kurzy, horolezecké průvodcovské služby
 
Jízda na koni
Hořice-jízdárna

Zajímavosti

 
Zoologická zahrada
Ve Dvoře Králové nad Labem patří k největším a nejkrásnějším zoologickým zahradám. Svým počtem více než 2300 chovaných zvířat představuje největší ZOO v České republice a zároveň patří k nejvýznamnějším evropským zahradám. V létě je otevřeno tzv. SAFARI , které ve dvou částech - pěší a průjezdné autobusem - představuje zvířecí druhy v prostředí velmi podobném přirozeným podmínkám.
 
ENVI DŮM s obřím akváriem
v centru Hradce Králové.V Obřím akváriu v Hradci Králové máte jedinečnou možnost zhlédnout část tropické přírody Jižní a Střední Ameriky. Kromě Obřího akvária s podvodním tunelem a deštným pralesem nabízí ENVI DŮM také videoprojekci přírodních krás na obří obrazovce v Projekci U rejnoka.
 
Vyhlídkové lety
:Letiště Dobrá Voda trasy dle vlastního výběru, obvyklé trasy: hrady, zámky, příroda Českého ráje - 15-30 min., Krkonoše - 45 min., 3 cestující (velice zajímavé cenové relace.
 
Rybáření
povolenky k lovu ryb vydávají místní organizace rybářského svazu, které obhospodařují dané revíry: Jičín -rybářské revíry - Cidlina, Libuňka - povolenky - MO ČRS Jičín
 
Kultura a zábava
Aktuální podrobné informace k probíhajícím kulturním , společenským či sportovním akcím v regionu Vám rádi poskytneme na požádání v našem hotelu